Apelacja w postepowaniu nieprocesowym
Apelacja w post臋powaniu nieprocesowym jest regulowana w spos贸b bardzo oszcz臋dny. Jedyny zapis normatywny zawarty jest w zdaniu pierwszym art. 518 k.p.c, kt贸ry przewiduje, 偶e od postanowie艅 s膮du I-szej instancji orzekaj膮cych co do istoty sprawy przys艂uguje apelacja.
Zapis ten wskazuje na to, 偶e wszelkie pozosta艂e kwestie dotycz膮ce sposobu i terminu wniesienia tego 艣rodka odwo艂awczego, a tak偶e trybu jego rozpoznania ustalane s膮 odpowiednio poprzez odes艂anie zawarte w art. 13聽 搂聽 2 k.p.c., a wi臋c wed艂ug przepis贸w o procesie.
Co do zasady przedmiotem zaskar偶enia mog膮 by膰 wszelkie postanowienia co do istoty sprawy wydane przez s膮d pierwszej instancji bez wzgl臋du na to, czy obejmuj膮 ca艂o艣膰 rozpoznawanej sprawy, czy tez maja charakter wst臋pny lub cz臋艣ciowy.
Apelacja nie przys艂uguje jednak od postanowie艅 co do istoty sprawy wydanych przez referendarza s膮dowego; te postanowienia zaskar偶alne s膮 w drodze skargi.
S膮dem w艂a艣ciwym do rozpoznania apelacji od postanowienia s膮du rejonowego jest s膮d okr臋gowy, za艣 od postanowie艅 s膮du okr臋gowego s膮d apelacyjny.
S膮d odwo艂awczy rozpoznaje spraw臋 w sk艂adzie trzech s臋dzi贸w zawodowych (art. 367 搂 3聽 zd. pierwsze w zw.聽 z art. 13 搂 2 k.p.c.) przy czym na posiedzeniu niejawnym orzeka w sk艂adzie jednego s臋dziego (art. 367 搂 3 zd. drugie聽 k.p.c).