Wyrok rozwodowy - co reguluje?
Wyrok rozwodowy - co reguluje ?
Po pierwsze należy podnieść, że ma on charakter konstytutywny, czyli kształtujący nowy stan prawny oraz charakter ex nunc, czyli od teraz, tj. skutkujący od daty uprawomocnienia się orzeczenia na przyszłość.
- Po wtóre - treść wyroku rozwodowego ma charakter obligatoryjny:
orzeczenie o winie małżonków- wspólnej, czyli z winy obu stron albo
- o winie wyłącznej jednej ze stron.
- Sąd zaniecha orzekania o winie na zgodne żądanie małżonków czyli jeżeli choćby tylko jeden z małżonków żąda ustalenia winy w rozkładzie pożycia to sąd obligatoryjnie orzeka o winie każdego z małżonków, a jeżeli oboje małżonkowie zgodnie wnoszą o nieustalanie winy w rozkładzie pożycia to wówczas sąd nie może ustalać winy w rozkładzie tego pożycia.
Konsekwencją nieorzekania o winie jest pominięcie przez sąd wszelkich okoliczności dotyczących winy. - określenie wysokości alimentów na rzecz małoletniego jeżeli pochodzi z tego związku
- rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej poprzez:
- powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom,
- powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiego,
- pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego lub oboje rodziców,
- zawieszenie władzy rodzicielskiej jednemu lub obojgu rodzicom,
- orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków po rozwodzie w praktyce orzeczniczej „sądu rozwodowego” w przypadku nieustalenia przez ten sąd - i to na zgodny wniosek małżonków, wpisany do protokołu rozprawy – sposobu korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania, przyjęto zapis: „nie orzeka o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania stron po rozwodzie”.